Mamy cudowną jesień. Ptaki odlatują do ciepłych krajów, a drzewa mienią się pięknymi kolorami czerwieni, brązu i żółci. Po deszczach w naszych okolicznych lasach znaleźć można grzyby ‒ od jadalnych borowików szlachetnych, podgrzybków, kani i gąsek ‒ po niejadalne i trujące muchomory czerwone, muchomory królewskie czy strzępiak ceglasty.
17 października 2022 r. w Filii bibliotecznej w Jezuickiej Strudze odbyły się zajęcia pod hasłem „Grzybobranie w bibliotece”. Dzięki uprzejmości pani Ewy Ponichtery nasi czytelnicy mieli okazje nie tylko posłuchać pogadanki na temat grzybów, ale także posmakować niektóre z nich.
Niemniej ważnym tematem podejmowanym podczas przeprowadzonej pogadanki było znaczenie grzybów w przyrodzie i gospodarce człowieka. Dowiedzieliśmy się miedzy innymi, że grzyby jadalne stosowane są w kuchni jako potrawy lub dodatki smakowo-zapachowe. Niektóre gatunki stosowane są w przemyśle spożywczym do wyrobu serów, pieczywa i alkoholi. Grzyby stosowane są także do wyrobu perfum, a niektóre gatunki mają zastosowanie w medycynie jako środki lecznicze.
Serdecznie dziękujemy pani Ewie za tak wielkie zaangażowanie.