Listopadowe nowości w Rojewicach

Gminna Biblioteka Publiczna w Rojewie Filia w Rojewicach

korzystając z dofinansowania na zakup nowości wydawniczych z Programu Biblioteki Narodowej

w ramach Programu Wieloletniego

“Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”

wzbogaciła się o nowe pozycje książkowe. Wśród nich m.in.

„Córka nizisty” . 80-letnia Greta Rott wyraźnie cierpi na zaniki pamięci. Jednocześnie podczas odzyskiwania świadomości czuje wyrzuty sumienia z powodu przeszłości swojego ojca – niemieckiego generała SS. Kobieta wie, że mężczyzna skazał na śmierć oraz samodzielnie zamordował wielu ludzi i uważa się za współwinną tych zbrodni. Zdesperowana Greta zaczyna się zastanawiać, czy istnieje coś takiego jak gen zła, który dziedziczą niewinne dzieci. Czy w DNA występuje coś, co kształtuje mroczną stronę każdego człowieka?

W poszukiwaniu odpowiedzi starszej kobiecie pomaga młoda terapeutka Alicja Nowińska. Kobieta wręcza schorowanej staruszce pamiętnik napisany w czasach II wojny światowej. Prowadziła go młoda hrabianka Anna Dunajewska, która trafiła do obozu wraz ze swoją matką. Dziewczyna opisała swoje życie, okrucieństwo, którego zaznała, oraz przemianę zwykłych ludzi w prawdziwych potworów…

Podczas czytania Greta zaczyna utożsamiać się z Anną. Jednocześnie wracają do niej wspomnienia z dzieciństwa podczas trwania okrutnej wojny. Kobieta jest coraz bardziej przekonana o własnej winie i ta świadomość budzi w niej przerażenie i wstręt. Jedyne, czego pragnie przed śmiercią, to przebaczenie i uspokojenie własnego sumienia. Czy będzie jej to dane? I czy jest ktoś, kto mógłby jej przebaczyć? A może wystarczy pogodzić się z samym sobą?

 

 

“Daleko od morza” to refleksyjna powieść z trudną historią w tle, w której skomplikowane relacje międzyludzkie polegają na lojalności, przyjaźni oraz miłości w powojennych czasach.

Czy w powojennym kraju jest jeszcze miejsce na zrozumienie i dobre serce? Czy pamięć o tych, którzy zginęli, jest obowiązkiem czy przywilejem? “Daleko od morza” to powieść wciągająca i skłaniająca do refleksji.

Marianna Palińska ma 30 lat i jest lekarką. Po długim leczeniu, które było spowodowane pobytem w obozie Ravensbrück, wreszcie wraca do Polski. Ma zamiar odnaleźć ukochanego brata. Jednocześnie podejmuje się trudnego zadania: pomaga Niemcom spisać ich historię. Dzięki temu pragnie pogodzić się z trudną przeszłością i zaakceptować to, co się stało. Niestety jej decyzje zaważą na losach jej rodziny. Czy w świecie po wojnie możliwa jest jeszcze walka o człowieczeństwo, honor, lojalność?

“Daleko od morza” to powieść pełna trudnych pytań, ukazująca tragedie ludzi trwające mimo zakończenia walk.

 

„Będziesz tam?” to wzruszająca historia z pogranicza powieści obyczajowej i fantastyki. Znany chirurg dziecięcy odbywa podróż w czasie. Chce ocalić ukochaną, która zginęła przed trzydziestu laty.

Elliott Cooper to znany i ceniony specjalista z zakresu chirurgii pediatrycznej. Ratuje zdrowie i życie dzieci, mało kto wie jednak o tym, że doktor Cooper sam zmaga się ze śmiertelną chorobą. Jego największą radością jest dorosła już córka imieniem Angie, zaś największym pragnieniem to, aby znów spotkać ukochaną kobietę. Lecz to ostatnie musi pozostać w sferze fantazji, bo Ilena zmarła tragicznie przed trzydziestu laty.

Dziwny przypadek sprawia, że marzenie to naprawdę może się ziścić. Podczas misji medycznej w Kambodży doktor Cooper spotyka staruszka z dzieckiem na ręku. Dziecko ma rozszczepione podniebienie, a Cooper podejmuje się dokonania odpowiedniego zabiegu. Uszczęśliwiony mężczyzna ofiarowuje mu w zamian fiolkę zawierającą kilka niewinnie wyglądających pigułek. Po ich zażyciu Cooper cofa się w czasie o trzydzieści lat. Czy będzie mógł dzięki temu uratować ukochaną i zmienić dalszy bieg swego życia?

„Będziesz tam?” to powieść, od której trudno się oderwać. Znakomite połączenie wątków miłosnych, kryminalnych i fantastyki sprawia, że książka wciąga bez reszty już od pierwszej strony. Taka zresztą mieszanka stylów to doskonały przepis na sukces, który Guillaume Musso potrafi wykorzystać jak nikt inny. A przy tym „Będziesz tam?” pozwala nam poszukać odpowiedzi na pytania, które każde z nas od czasu do czasu sobie zadaje. Co zrobilibyśmy ze swoim życiem, gdyby można było cofnąć czas? Jak wykorzystalibyśmy drugą szansę? Czy starczyłoby nam odwagi, by wybrać zupełnie inną drogę?

 

 

„Akuszerka z Sansburga'”. Stanisława, młoda kobieta z Mystkówca Starego w samym sercu Puszczy Białej, zbiera zioła i marzy o tym, by zostać pielęgniarką. Niestety, życie nie układa się jej tak, jak by chciała. Kiedy nagle umiera ukochany mąż Edmund, a na świat przychodzi córeczka Marianna, młoda kobieta musi stawić czoła nowym wyzwaniom i zapomnieć o marzeniach.

Niespodziewanie dla samej siebie zostaje akuszerką i pod okiem wiejskiej „babki” doskonali umiejętności, jednocześnie lecząc ziołami. Kiedy we wsi pojawiają się nowi sąsiedzi, przybyli z Prus Wschodnich, opowiadają jej o tej nieznanej krainie i niewielkim mieście Sensburg (obecne Mrągowo), gdzie ludzie żyją zupełnie inaczej. Postanawia wyjechać z rodzinnej wsi i osiąść właśnie tam. Akurat w nieodległej od Sensburga wsi Eckertsdorf (dzisiejsze Wojnowo) planowane są obchody 100 – lecia osadnictwa staroobrzędowców, a tamtejszy klasztor poszukuje akuszerki i zielarki, która mogłaby pomóc siostrze Galinie. Stanisława postanawia wybrać się w daleką podróż, która zmieni jej życie.

Powieść pachnie ziołami i jest przesycona prawdziwymi opowieściami mieszkańców Prus Wschodnich. Pokazuje świat wiejskich zielarek i akuszerek, który wprawdzie już odszedł, ale wciąż jeszcze powraca w ludzkich wspomnieniach.

 

„Niebieskie motyle” autorstwa Anny Sakowicz to powieść, która opowiada historię trzech bohaterek i która ukazuje, że nie zawsze coś musi być tym, czym na początku nam się wydawało. Historia, którą po prostu trzeba samemu przeczytać.

Ania jest nauczycielką, Gosia malarką, a Matylda lata po świecie jako stewardesa. Kobiety te są siostrami, które znają się od najmłodszych lat. Powinny zatem wiedzieć o sobie wszystko. W końcu razem przechodziły etap pieluch i pierwszych miłostek w szkole.

Pewnego dnia dochodzi jednak do nieoczekiwanego zdarzenia. Jedna z sióstr znika bez śladu, a w Chełmnie rozpoczynają się poszukiwania. Przetrząsane są nawet najbardziej ukryte zakamarki miasta. Właśnie w obliczu tych wydarzeń do Ani i Matyldy dociera, jak mało wiedzą one o swojej siostrze. Przekonane o tym, że z Gosią mają świetny kontakt, patrząc na fakt, iż każda z nich ma teraz już również swoje życie, nie wiedziały, jak wiele tajemnic może mieć kobieta.

Śledztwo stoi w miejscu, a żaden z odnalezionych śladów nie ma większej wartości. Siostry jednak odkrywają w tym czasie kolejny sekret Małgosi. Nikt nie wie, czy kobieta żyje i czy istnieją jakiekolwiek szanse na to, aby jeszcze ją odnaleźć. Podczas rozwoju akcji pojawia się również inna zagadka – dlaczego Małgorzata w tak wielu pracach umieszczała niebieskie motyle. I jaki ma to związek z jej nagłym zaginięciem?

W „Niebieskich motylach” Matylda i Ania razem z czytelnikiem będą przemierzać labirynt sekretów i zagadek, aby odkryć, że czasami, aby odnaleźć odpowiedź na nurtujące nas pytanie, wcale nie trzeba szukać daleko. Często odpowiedź znajduje się tuż przed naszymi oczami.

 

„Dobre żony” to kontynuacja „Małych kobietek”. Poznaj dalsze losy roztrzepanych sióstr March! Absolutna klasyka literatury dla dziewcząt!

Minęło kilka lat od ostatniego spotkania z czterema roztrzepanymi siostrami March. Przez ten czas wiele w ich życiu się wydarzyło. Dziewczęta przeżyły mnóstwo radosnych, ale i smutnych chwil; nie brakowało w ich życiu rozczarowań, a nawet tragedii. Teraz dorosły i choć poszły w swoją stronę, nadal mają siebie nawzajem. Dziewczęta zakochują się, zakładają rodziny, podróżują po świecie. Ich żywe, romantyczne usposobienie często daje o sobie znać , a to niekiedy może oznaczać poważne kłopoty…

„Dobre żony” to kontynuacja kultowej powieści dla dziewcząt „Małe kobietki”. Jeśli ciekawiło Cię kiedyś, jak potoczyły się dalsze losy czterech wesołych panien March, masz ku temu doskonałą okazję! Minęło kilka lat i małe kobietki nie są już takie małe. Nadal jednak potrafią rozbawić i wzruszyć, wciąż są pełne życia i ciekawe świata. Poznaj dalsze perypetie poważnej Meg, roztrzepanej Jo, łagodnej Beth i wytwornej Amy! Książka ukazała się nakładem wydawnictwa MG. To pięknie wydany, obszerny wolumin z zachwycającą okładką i przepięknymi ilustracjami. Doskonały pomysł na prezent dla każdej dziewczyny, której przypadły do gustu „Małe kobietki”.

 

Ponadto wiele ciekawych propozycji dla dzieci, a wśród nich bajeczki z serii Świnka Peppa, Psi patrol, Kraina Lodu, Czytamy bez mamy

Młodzież również znajdzie coś dla siebie :

Nieokiełznana, szalona i w gorącej wodzie kąpana. Cała Milka! Gdy dziewczyna zwraca uwagę typowego podrywacza, wszyscy wokół starają się jej to wybić z głowy, ale czy im się to uda? O ile racjonalne argumenty sprawdzają się w szkole, to w miłości już niekoniecznie!

Milka kocha modę, prosto z wybiegów i z ulicy. Ta dziewczyna potrafi bawić się kolorami, fakturami i czuje ten styl!

Staż na planie serialu jest dla Milki spełnieniem marzeń. To zdecydowanie jej konik, bawi się świetnie do czasu, gdy… W każdej branży zdarzają się żmije, które gotowe są ukąsić i odciągnąć od celu. Na szczęście Milka ma najlepsze przyjaciółki na świecie!

Ekspertki od Wielkiej Miłości ruszają z odsieczą! Czy życie osobiste ułoży jej się w fajny outfit?

Milka musi przekonać się, że czasami znoszone jeansy i trampki są lepsze, niż najnowszy, ale niewygodny krzyk mody. Czas na prawdziwą rewolucję w Klubie Fanek W.M.!!!

 

Oliwka, kujonica o złotym sercu, wrednie wykorzystywana przez szkolną elitę, Alicja, „zawsze ta druga” w kolejce do serca rodziców, dla których liczy się tylko jej starsza siostra i na koniec Milka, zakupoholiczka, ale to na pozór, a tak naprawdę cholernie zdolna projektantka – byłam z nimi przez te kilkaset stron, podkochiwałam się w serialowym Patryku, śmiałam i płakałam, mocno, mocno trzymając kciuki za te dziewczyny, które stały mi się po prostu bliskie.

 

 

 

 

Przyjaźń to jest to!

Połączyła je Wielka Miłość! I to dosłownie. Zauroczenie serialowym `chłopakiem z plakatu` to początek fajnej przyjaźni. Po przeczytaniu tej książki będziesz miała ochotę zadzwonić do swojej przyjaciółki i powiedzieć: Fajnie, że jesteś!

Ekspertki od Wielkie Miłości w akcji.

Ala najchętniej posłałaby wszystkich chłopaków na drzewo. Miłość z Tindera? To nie dla niej. A jednak gdy na jej drodze staje przystojny brunet dziewczyna gubi się w swoich uczuciach. Czy pewnemu siebie przystojniakowi uda mu się poskromić zadziorną Alę?

Jeszcze zabawniejsza! Bardziej romantyczna! Totalnie fantastyczna!!!

Zapraszamy serdecznie !