Wielkanocne bajanie 📚📖

 

Pozostając w świątecznej atmosferze proponujemy tematyczne bajeczki dla dzieci

 

„Opowiedz mi mamo. Polskie zwyczaje i obrzędy wielkanocne”

autor: Jankowska Anna

Ta niewielka książeczka zawiera mnóstwo informacji na temat polskich zwyczajów i obrzędów wielkanocnych, które  nadal są praktykowane w wielu rejonach naszego kraju. Adresowana jest do dzieci, które dowiedzą się z niej na przykład, co symbolizują wielkanocne palmy, jakie zwyczaje towarzyszą zakończeniu wielkiego postu, co i dlaczego powinno znaleźć się w koszyczku na święconkę, jaki jest sens wielkanocnego palenia ognia i polewania się wodą, a także jak w sposób naturalny farbować jajka, jaką techniką wykonać pisankę i co powinno się znaleźć na wielkanocnym stole. Książka ta będzie niezwykle pomocna dla rodziców, nauczycieli i wychowawców.

 

 

„Gdyby Jajko mogło mówić i inne opowieści”

autor: Piątkowska Renata

Renata Piątkowska pisała już o przysłowiach i przesądach, a teraz napisała książkę o zwyczajach. Wszystkie dzieci malują pisanki ale czy wiedzą, dlaczego malują właśnie jajka? I skąd się wziął prima-aprilis? A lanie wosku w andrzejki? Dobrze wiedzieć dlaczego topimy w rzece Marzannę i jak dawniej wyglądało polewanie wodą w śmigus-dyngus. Będzie też wiele o wigilijnych zwyczajach, skąd się wzięły i co z nich przetrwało do dziś. Na przykład po co wkładamy wigilijne sianko pod obrus i skąd to dodatkowe nakrycie na stole.

 

 

„Wielkanocne idą święta”

autor: Twardowski Jan

Nadchodzą święta wielkanocne. Patrzymy na czekoladowe zajączki i żółte kurczaki, ale może wcale nie wiemy, o co chodzi w czasie tych świąt?

Mamy przypomnieć sobie Pana Jezusa i wielkie prawdy wiary.
Święta po to przychodzą, żeby nauczyć się więcej miłości.
Są po to, żeby po Wielkanocy być lepszym niż przed Wielkanocą.
ks. Jan Twardowski

Na niniejszą książkę składają się – z jednym wyjątkiem – pierwodruki. Czytelnik odnajdzie w nich jednak znane z innych publikacji skojarzenia, przykłady, rymowanki i wierszyki, które ksiądz Jan Twardowski chętnie i po wielokroć przywoływał w swoich homiliach

„Emilka i Maks na tropie Wielkanocy  „

autor: Kopryś Ireneusz

Dwie małe, rezolutne i ciekawe świata myszki – Emilka i Maks – będą przewodnikami w poznawaniu tradycji Wielkiej Nocy. Wraz z nimi dzieci dowiedzą się czym jest Wielki Post, Niedziela Palmowa i Lany Poniedziałek, poznają potrawy wkładane do wielkanocnego koszyczka, poznają też sens świąt wielkanocnych. Dużym atutem bajki jest szata graficzna, kolorowe ilustracje i delikatna kreska, które przyciągną oko nawet najbardziej wymagającego miłośnika rysunków. Emilka i Maks na tropie Wielkanocy to bajka, która bawi i uczy.

 

 

 

„Opowieść wielkanocna „
autor: Doyle Christopher

Pięknie opowiedziana i zilustrowana historia ofiarnej śmierci Chrystusa i Jego chwalebnego zmartwychwstania.

Autor przybliża czytelnikom – małym i tym nieco starszym – życie Jezusa na ziemi: Jego nauczanie i uzdrowienia, przybycie do Jerozolimy oraz wydarzenia Wielkiego Tygodnia – aż po Zmartwychwstanie. Przedstawia je w taki sposób, że czytelnik z łatwością zrozumie chronologię zdarzeń, znaczenie okoliczności, w jakich się dokonały, oraz osób, które w nich uczestniczyły. Przede wszystkim jednak ta książka jest opowieścią o wielkiej miłości Boga, który obdarował nas życiem wiecznym.

 

 

 

„Wielkanoc w Kisielicach Małych”

Autorzy bestsellerowej książki ,,Jan Paweł II czyli jak Karolek został papieżem” proponują doskonałą zabawę związaną z przygotowaniami do świąt Wielkiej Nocy. Dzięki proponowanej książce oprócz tradycji związanych z Wielkanocą dowiemy się jak upiec świąteczny mazurek, przygotować baranki z masła czy puchate kurczaczki na wielkanocny stół. Dużo pomysłów i dużo dobrej zabawy dla całej rodziny!

 

 

 

„Cecylka Knedelek i Wielkanoc” 

autor: Krzyżanek Joanna

Tym razem gąska Waleria zapowiedziała, że nie będzie obchodzić Wielkanocy, piec ciast i przygotowywać różnych pyszności. Co się stało? Dlaczego poczciwa gąska przestała lubić Wielkanoc? Czy Cecylka Knedelek potrafi przekonać Walerię, żeby znowu polubiła te najpiękniejsze święta? Na wszystkie te pytania – i wiele innych – odpowie nowa książka o Cecylce, pełna uroczych, pogodnych i skrzących się barwami ilustracji. Znajdziecie w niej też ponad 20 przepisów na świąteczne potrawy – pyszne, kolorowe, kuszące wspaniałymi smakami i zapachami. W ich przygotowaniu pomogą szczegółowe rysunki, pokazujące poszczególne etapy pracy.

 

 

!!! Zachęcamy do rodzinnego czytania !!!

Sporządziła: Dorota Żurowska