Rajd rowerowy w Gminie Rojewo

W sobotni ranek miłośnicy dwóch kółek spotkali się przed biblioteką na zaplanowany rajd w ramach ogólnopolskiej akcji „Odjazdowy Bibliotekarz”. Wpisane w „Europejskie Dni Dziedzictwa. Niepodległa dla wszystkich” wydarzenie rozpoczęło się od zwiedzenia wystawy w placówce. Drugim punktem programu był przejazd do Osieka Wielkiego. Po drodze uczestnicy zapoznali się z lokalnymi zabytkami i miejscem pamięci poświęconym mieszkańcom zamordowanym podczas II Wojny Światowej. Głaz upamiętniający to miejsce znajduje się w Rojewicach. Grupa rowerzystów zwiedziła także miejscowy kościół. W dalszej części trasa rajdu przecięła żółty szlak turystyczny i prowadziła do zabudowań, gdzie do lat 70. ubiegłego wieku znajdowało się Nadleśnictwo Osiek Wielki. Obecnie jest tutaj również miejsce należące do Koła Łowieckiego „Fala”. Dalej droga rowerzystów prowadziła do miejsca docelowego zwanego ‘Krzywym Dębem”.  Po zapoznaniu się z kolejnym miejscem pamięci uczestnicy udali się na spotkanie z miejscowym emerytowanym nauczycielem i animatorem kultury na sołeckim placu rekreacyjnym. Tutaj czekał również na uczestników rajdu poczęstunek.