Tłusty Czwartek z nutką tradycji i kulinarni

W filii bibliotecznej zorganizowano spotkanie z mieszkańcami najbliższych miejscowości w celu kultywowania tradycji związanej z Tłustym Czwartkiem. Wśród uczestników znalazły się także dzieci, zafascynowane przede wszystkim pieczeniem pysznych faworków. Zainteresowani kulturą kujawską uzupełnili swoją wiedzę informacjami zaczerpniętymi z książki Hanny Szymanderskiej pt. „Polskie tradycje świąteczne”. Prezes Stowarzyszenia Miłośników Kultury Kujawskiej pani Krystyna Dymet głośno przeczytała wybrane fragmenty lektury, dzięki czemu dzieci dowiedziały się o tradycji związanej z Tłustym Czwartkiem, który rozpoczyna ostatni tydzień  karnawału. Kolejnym etapem spotkania było przygotowanie tradycyjnych chrustów według przepisu pani Ewy Ponichtery – członkini Stowarzyszenia. Każde dziecko dostało część ciasta i z pomocą rodziców mogło wałkować, wycinać i formować chrusty. Wywołało to ogromną radość wśród najmłodszych. Na koniec pani Danuta Linczak usmażyła faworki i wszyscy ochoczo zasiedli do stołu, aby zajadać przepyszne wypieki. Uczestnicy zajęć byli niezmiernie zadowoleni z aktywnie spędzonego popołudnia i z niecierpliwością czekają na kolejne spotkania związane z kulturą kujawską.