Słodkie świąteczne inspiracje 🧁

 

 

W ramach świątecznych inspiracji zapoznajemy Was dziś ze „słodką” kolekcją książek kucharskich, a dokładnie cukierniczych.

Dorota Świątkowska jest autorką bloga „Moje wypieki” ,

a swoje najlepsze przepisy zebrała i wydała w formie przepięknie ilustrowanych książek.  

Oto jak przedstawia swoje dzieła:

 

 

 

„Moje Wypieki i desery z czekoladą”

Bardzo czekoladowa książka!

Znajdziecie tutaj ponad 120 przepisów, w tym wyjątkowe nigdzie dotychczas nie publikowane. Przepisy zostały napisane przystępnie, by nawet osoba niewprawiona nie bała się zmierzyć z tematem czekolady i znalazła tutaj ulubione ciasta. Każdy, niezależnie od tego, jaki jest poziom jego umiejętności, może zostać guru pieczenia ciast i ciasteczek, a jego czekoladowe dzieła będą budzić powszechny zachwyt. Może czekolada nie rozwiąże wszystkich problemów świata, ale dzięki niej na twarzach pojawia się uśmiech, a to już połowa sukcesu…

 

 

 

 

 

 

 

„Moje Wypieki na cztery pory roku”

WIOSNA obfituje w ciasta radosne, lekkie i… zielone. Przez całe LATO kuchnia pachnie na zmianę truskawkowo, malinowo, poziomkowo, jagodowo… JESIENIĄ wypieki nabierają całkiem nowego smaku. Dalej sięgamy po letnie owoce, ale wprowadzamy też do menu świeże śliwki, jabłka, dynię, zbieramy pierwsze orzechy. ZIMĄ spiżarnia jest pełna zapasów, a my nie przestajemy korzystać z dóbr przygotowanych latem. Do wypieków włączamy cynamon, przyprawy korzenne, ciasta podajemy z kubkiem kakao lub mlekiem i miodem.

Ta książka będzie Ci towarzyszyła przez okrągły rok. Zawiera największe hity z bloga Moje Wypieki.

 

 

 

 

 

 

 

„Moje Wypieki. Całkiem Nowe Przepisy.”

Nowe przepisy, których nie znajdziecie nawet na blogu. Wszystkie receptury zostały stworzone i przetestowane specjalnie do tej publikacji.

Ciasta drożdżowe, torty, ciastka, serniki, a także czekolada, ciasta bez pieczenia i słodkości z różnych stron świata!

Nie tylko pysznie, ale i różnorodnie.

 

 

 

 

 

 

„Moje Wypieki – Wielki Powrót!”

Nowe, rozszerzone i poprawione wydanie mojego debiutu książkowego, a w nim wybór najpopularniejszych przepisów z bloga i dziesięć zupełnie nowych, nigdzie dotąd niepublikowanych. Krótko mówiąc – gratka nie tylko dla fanów!

 

 

 

 

 

 

 

„Moje wypieki i desery”

Doskonały przewodnik po świecie, w którym trzeba poradzić sobie z pierwszym tortem w życiu, przygotować słodki prezent dla kogoś bliskiego, ale też książka udowadniająca, że we własnej kuchni wszystko jest możliwe.

Wielka przyjemność i satysfakcja czeka zarówno tych, którzy doskonale znają przepisy z bloga, jak i tych, którzy dopiero odkryją w sobie talent kulinarny. Wszyscy mogą się spodziewać uczty dla oka – ponad trzysta stron wypełnionych niezwykle apetycznymi, autorskimi zdjęciami, które zachęcają do stania się mistrzem wypieków.

 

 

 

 

„Moje Wypieki i Desery na każdą okazję”

Tym razem ułożona według kategorii uroczystości, bo w końcu każda okazja jest dobra, żeby przygotować coś pysznego. Nie tylko urodziny czy Wigilia, ale też piknik, kawa z przyjaciółmi czy drugie śniadanie. Dzięki tej książce udadzą się wszystkie imprezy!

Te książki to niezbędnik każdego miłośnika pysznych słodkości!

 

 

 

 

 

 

 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z tymi pozycjami,

natomiast my już uchylamy rąbka słodkiej tajemnicy

i prezentujemy kilka wielkanocnych przepisów Doroty Świątkowskiej 🧁

Mini babeczki bounty

Składniki na 6 babeczek:

  • 60 g masła
  • 130 g drobnego cukru do wypieków
  • 1 duże jajko
  • pół szklanki wiórków kokosowych
  • 3/4 szklanki + 1 łyżka mąki pszennej tortowej
  • 2 łyżki skrobi ziemniaczanej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 50 ml mleka
  •  2 łyżki likieru kokosowego (lub dodatkowe 2 łyżki mleka)

​Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąkę pszenną, skrobię ziemniaczaną i proszek do pieczenia – przesiać, odłożyć.

W misie miksera umieścić masło i cukier i utrzeć do powstania jasnej i puszystej masy maślanej. Dodać jajko i zmiksować, do połączenia. Dodać wiórki, zmiksować. Dodawać przesiane suche składniki na zmianę z mlekiem, mieszając szpatułką tylko do połączenia.

Foremki na małe babeczki posmarować masłem i oprószyć mąką pszenną lub zmielonymi migdałami lub kaszą manną. Przelać do nich ciasto (1 cm od górnej granicy foremki) wyrównać. Piec w temperaturze 160ºC, bez termoobiegu, przez około 25 minut lub do tzw. suchego patyczka. Wyjąć, wystudzić.

Polewa czekoladowa:

  • 100 g mlecznej czekolady, posiekanej
  • 30 g masła

Czekoladę i masło umieścić w kąpieli wodnej, roztopić. Gęstniejącą polewą polać babeczki, posypać dodatkowymi wiórkami kokosowymi.

 

 

WIANUSZKI WIELKANOCNE

Składniki na 10 wianuszków:

  • 250 ml mleka, letniego
  • 50 g masła, roztopionego i przestudzonego
  • 1 jajko
  • 1 łyżka cukru
  • pół łyżeczki soli
  • 3 szklanki mąki pszennej (najlepiej chlebowej) + do podsypywania
  • 12 g drożdży suchych (3 łyżeczki) lub 25 g drożdży świeżych

Ponadto:

  • 1 jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka do posmarowania wianuszków
  • 10 jajek, białych (pieczątki usunięte przy pomocy wacika nasączonego octem), ugotowanych na twardo i pofarbowanych

Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).

Po tym czasie ciasto wyjąć na stolnicę, podzielić na 10 równych części, uformować z nich kule. Z każdej kuli rękoma uformować wałeczek długi na 50 cm. Złożyć go na pół, następnie uformować świderek. Złączyć na końcach i uformowany wianuszek odłożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. W sam środek wianuszka włożyć pofarbowane jajko. Pozostawić przykryte, w cieple, do podwojenia objętości – na około 30 – 40 minut.

Przed pieczeniem wianuszki (tylko ciasto, nie jajko) posmarować jajkiem roztrzepanym z mlekiem, posypać posypką cukrową. Piec w temperaturze 180ºC około 15 – 18 minut, do zezłocenia. Przełożyć na kratkę do wystudzenia.

 

 

Wielkanocna Pavlova

  • 5 dużych białek (1 białko = 40 g)
  • 250 g drobnego cukru do wypieków
  • 1 łyżeczka octu winnego lub soku z cytryny
  • 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
  • szczypta soli

Płaską blaszkę do ciasteczek wysmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia. Na papierze narysować 20 cm okrąg.

W misie miksera ubić białka ze szczyptą soli na sztywną pianę. Dodawać cukier, stopniowo, łyżka po łyżce, cały czas ubijając, do powstania sztywnej, błyszczącej piany. Dodać octu winnego lub soku z cytryny oraz mąkę ziemniaczaną, ubić.

Masę bezową przełożyć do rękawa cukierniczego zakończonego ozdobną tylką. Na blaszkę po narysowanym okręgu wyciskać stykające się ze sobą gniazdka bezowe: najpierw uformować zwykłą okrągłą bezę, ostatnimi dwoma ruchami wokół niej tworząc gniazdka.

Wstawić do nagrzanego do 110 – 120ºC piekarnika. Piec przez około 2 – 3 godziny. Bezy mogą się lekko zarumienić, ale powinny być suche i chrupkie przy dotyku, piankowe w środku. Wyłączyć piekarnik, uchylić drzwiczki i zostawić do wystudzenia na kilka godzin.

Po wystudzeniu w bezowych gniazdkach umieścić czekoladowe jajeczka wielkanocne.

Uwaga: Pavlova nie jest trwała, najlepiej przygotować ją tego samego dnia lub wieczór wcześniej i przechowywać w temperaturze pokojowej, w piekarniku lub pod kloszem do ciasta.

 

 

Mazurek malinowy z białą czekoladą

Składniki na ciasto kruche:

  • 175 g mąki pszennej
  • 25 g cukru pudru
  • 100 g masła, schłodzonego
  • pół łyżki kwaśnej śmietany 18%
  • 1 żółtko
  • szczypta soli

Przygotować formę owalną o wymiarach 27 x 19,3 cm lub tortownicę o średnicy 24 cm. Jeśli nie posiadacie takiej formy – na papierze do pieczenia odrysować formę tortownicę o średnicy 21 cm. Powstały okrąg wydłużyć/powiększyć z jednej strony na kształt pisanki/jajka, wyciąć wzorzec.

Wszystkie składniki na ciasto umieścić w malakserze i wyrobić/zmiksować (można też wyrobić ręcznie). Ciasto uformować w kulę, owinąć folią i włożyć do lodówki na 1 godzinę.

Po tym czasie ciasto rozwałkować na grubość około 3 – 4 mm i wyłożyć nim owalną foremkę lub tortownicę wraz z 1 cm rantem. Jeśli przygotowaliście wzorzec – należy wyciąć z ciasta kształt pisanki – do rozwałkowanego ciasta przyłożyć wzorzec wycięty z papieru i wyciąć pożądany kształt. Wyciętą pisankę przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Z pozostałego ze ścinków ciasta ukształtować wałeczek i przykleić (na białko – pędzelek maczamy w białku i przyklejamy wałeczek do ciasta) do zewnętrznej krawędzi ciasta (będzie to zarazem krawędź, przez którą nie może przelać się nadzienie). Ciasto ponownie schłodzić w lodówce przez 30 – 60 minut.

Przed samym pieczeniem ciasto w kilku miejscach ponakłuwać widelcem. Piec około 15 – 18 minut w temperaturze 200ºC, do wypieczenia i zarumienienia. Wyjąć, wystudzić na kratce.

Dodatkowo:

  • 1 szklanka ulubionego dżemu malinowego
  • liofilizowane owoce maliny i truskawki*

Polewa z białej czekolady:

  • 80 ml śmietany kremówki 30% lub 36%
  • 180 g białej czekolady, drobno posiekanej
  • opcjonalnie – odrobina barwnika w żelu (użyłam barwników Wiltona w żelu, wymieszane kolory: rose red red)

Śmietanę kremówkę przelać do małego garnuszka, podgrzać prawie do wrzenia, zdjęć z palnika. Dodać posiekaną czekoladę, odstawić na 2 minuty. Po tym czasie wymieszać do powstania gładkiego sosu czekoladowego. W razie konieczności, jeśli będą w sosie małe grudki czekolady, przetrzeć przez drobne sitko. Do gorącego sosu dodać barwnik i wymieszać do połączenia (nie jest to konieczne). Lekko przestudzić.

Wykonanie

Na kruchym i wystudzonym spodzie rozprowadzić równo dżem malinowy. Na wierzch wylać wciąż lekko ciepłą polewę z białej czekolady, wyrównać. Posypać posiekanymi owocami liofilizowanymi, odstawić do stężenia (najszybciej w lodówce).

Źródło: www.mojewypieki.com

Smacznego !!!

Sporządziła: Dorota Żurowska