Odjazdowy bibliotekarz

To już szósty rok z rzędu nasza biblioteka wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Odjazdowy Bibliotekarz. Po raz drugi zorganizowany został we współpracy ze szkołą podstawową.Tym razem trasa rowerowa licząca 15 km prowadziła do miejsc pamięci oraz pomników przyrody znajdujących się na terenie Gminy Rojewo. Pierwszy przystanek rajdu „Szlakiem miejsc pamięci w Gminie Rojewo” miał miejsce obok Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Rojewie. Organizator rajdu opowiedział po krótce o znajdującym się nieopodal cmentarzu ewangelickim, gdzie w pierwszej połowie XX wieku chowano parafian Kościoła Ewangelickiego w Rojewie. Następnie zatrzymaliśmy się przy Świetlicy Wiejskiej w Liszkowicach. Przewodnik przedstawił w skrócie historię miejsca odpoczynku. Była to okazja do powspominania dawnych zwyczajów miejscowej ludności. Dalszy ciąg trasy wiódł przez Starą Wieś oraz Rojewice do Osieka Wielkiego. Tam, w miejscowym lesie, obejrzeliśmy drzewa buki oraz dąb uznany za Pomnik Przyrody prawem chroniony. Następnie udaliśmy się do miejsca postoju w Osieku Wielkim. Czekając na umówione spotkanie z panem leśniczym, Organizatorka wyprawy przybliżyła nam historię miejsca pamięci, tzw. „Krzywego Dębu”. Przy tym, ponad 200-letnim drzewie, w sierpniu 1944 roku hitlerowcy zamordowali dwóch miejscowych Polaków, oskarżając ich o pomoc rosyjskim spadochroniarzom. Dalszą część odpoczynku umilił nam pracownik Lasów Państwowych. Pan leśniczy ciekawie opowiadał o lokalnej faunie i florze. Odpowiadał na liczne pytania zadawane przez zgromadzonych, m.in. o obecność wilków w miejscowych lasach, jak również o wiek najstarszego otaczającego nas drzewostanu. Głodni, ale bogatsi o historyczno – przyrodniczą wiedzę, udaliśmy się na poczęstunek. Po przebytych kilometrach, wszystko smakowało podwójnie… J Po krótkim odpoczynku udaliśmy się w drogę powrotną do Rojewa. Na miejscu zbiórki wytrwałym rowerzystom przekazano pamiątkowe gadżety od pana leśniczego oraz pamiątkowe breloki od Organizatora rajdu. Wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób zaangażowały się w realizację przejazdu, Organizator serdecznie dziękuje!!! Natomiast uczestnikom gratulujemy wytrwałości oraz ukończenia rajdu.

« 1 z 2 »