Z Księgi Urodzin – Charles John Huffam Dickens

Charles Dickens

 urodzony 7 lutego 1812 roku w Landport (Anglia) angielski pisarz epoki wiktoriańskiej,

jeden z najpopularniejszych powieściopisarzy w historii literatury.

 

Jego życiorys związany jest ściśle z XIX-wiecznym Londynem, który jest częstym tłem fabuł jego powieści.

 

 

Charles Dickens był bardzo wrażliwy na krzywdę, zwłaszcza dzieci.  Sam wcześnie doświadczył nędzy. Kiedy jego ojciec, urzędnik admiralicji, został uwięziony za długi, zaledwie 12-letni Charles musiał pracować w fabryce na przedmieściach Londynu.

Potem był gońcem w kancelarii adwokackiej, aż wreszcie dziennikarzem pism liberalnych i sprawozdawcą w Izbie Gmin.

Debiutował na łamach prasy Szkicami Boza (1833-36), a popularność przyniosła mu pierwsza powieść – publikowany w odcinkach Klub Pickwicka (1836-37).

 

 

 

Kolejne powieści to m.in. Oliver Twist (1837-38), Dawid Copperfield (1849-50), Ciężkie czasy (1854), Wielkie nadzieje (1860) i Opowieść wigilijna (1843) – popularna historia skąpca Scrooge’a, który dostaje ostatnią szansę na to, by przed śmiercią zmienić swoje życie, i przechodzi metamorfozę.

 

 

W swoich utworach, niewolnych od sentymentalizmu i wiernie oddających realia wiktoriańskiej Anglii, Dickens piętnował zło, krzywdę, niesprawiedliwość, a także prawo, okrutne wobec ludzi ubogich, po których stronie zawsze się opowiadał.

Pisarz zmarł w wyniku udaru w 1880 roku. Dowodem jego wyjątkowego znaczenia był fakt, że wielu angielskich domach przywdziano wówczas żałobę.