Dzień w przedszkolu :)

Mimo jesiennej aury w Bibliotece było dziś bardzo słonecznie i wesoło:)

Wszystko za sprawą dzieci, z którymi  spotkaliśmy  się na wspólnym czytaniu bajki w przedszkolu. Dzieci poznały losy „Misi Marysi”, która również chodzi do przedszkola.

Następnie Maluszki  chętnie wybrały się na wycieczkę do biblioteki, aby lepiej poznać miejsce, w którym mieszkają bajeczki.

Podczas spotkania przedstawiona została kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” , która przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych lat życia dziecka.

Wierzymy, że „czytelnictwo” zaczyna się od kołyski, na długo przed dniem, w którym dziecko zacznie samodzielnie składać litery. Dobrze dobrane książki rozwijają jego umysł i emocje, kształtują kompetencje językowe, zakorzeniają w kulturze i rozbudzają wyobraźnię.

Wspólna lektura może stać się nie tylko wielką przyjemnością, ale przede wszystkim wspaniałą okazją do budowania bliskości oraz silnych i trwałych więzi rodzinnych. Czytając swojemu Maluszkowi, wpływasz na jego przyszłość i pomagasz mu osiągnąć sukces.

Naszym zaproszeniem w świat literacki jest wybór wierszy dla dzieci autorstwa wybitnych polskich poetów (m.in. Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej, Joanny Papuzińskiej), pięknie zilustrowany przez małżeństwo artystów – Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka, a przewodnikiem po tym świecie – broszura ukazująca nieocenioną rolę książek w rozwoju dziecka.

Każdy przedszkolak,  który przyjdzie do naszej biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

Kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

 

 

Dziękujemy Pani Agnieszce Najdek i Pani Ani Bejgrowicz za wsparcie w kampanii „Mała książka-wielki człowiek” i za propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.

 

Sporządziła: Dorota Żurowska