Historia wielkanocnego Kr├│liczka 🐰

┬á ┬á ┬á ┬á ┬á ┬á ┬á Mi┼éo┼Ťnik marchewek, ma┼ée, puchate zwierz─ůtko z d┼éugimi uszami cz─Östo kojarzy si─Ö z Wielkanoc─ů. W jaki spos├│b zaj─ůczek ÔÇ×wskoczy┼éÔÇŁ do tradycji ┼Ťwi─ůtecznej? Pierwszych wzmianek o znaczeniu zaj─ůczka mo┼╝emy doszuka─ç si─Ö┬á w tradycji germa┼äskiej. Wed┼éug germa┼äskich legend zaj─ůc by┼é towarzyszem i ┼Ťwi─Ötym zwierz─Öciem bogini wiosny. Odzwierciedla┼é on p┼éodno┼Ť─ç i odradzaj─ůc─ů si─Ö przyrod─Ö. Symbol ten, pierwotnie poga┼äski, zosta┼é przyj─Öty i zaadoptowany przez ┬áchrze┼Ťcija┼ästwo. Z uwagi na jego germa┼äskie pochodzenie, dzieci z tego kr─Ögu kulturowego jako pierwsze w wielkanocny poranek poszukiwa┼éy kolorowych jajek zostawionych im przez zaj─ůczka. Ta tradycja zosta┼éa spopularyzowana w XIX wieku. W├│wczas, ze wzgl─Ödu na milsz─ů aparycj─Ö, kr├│liczek zast─ůpi┼é zaj─ůca na stanowisku ÔÇ×ambasadoraÔÇŁ Wielkanocy. Od tego czasu w oczach dzieci kr├│liczek wielkanocny jest jedn─ů z najwa┼╝niejszych postaci ( oczywi┼Ťcie poza ┼Üwi─Ötym Miko┼éajem😊 ), kt├│re przynosz─ů dzieciom prezenty. Kr├│liczek cieszy si─Ö popularno┼Ťci─ů szczeg├│lnie w kr─Ögu kultury anglosaskiej.

┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á Mo┼╝emy tylko przypuszcza─ç, co przynios┼éo popularno┼Ť─ç wielkanocnemu kr├│liczkowi. By─ç mo┼╝e zabiegi cukiernik├│w u┼éatwi┼éy mu to, ┼╝e sta┼é si─Ö rozpoznawalnym na ca┼éym ┼Ťwieci symbolem ┼Ťwi─ůt. Pierwszy jadalny kr├│liczek wielkanocny pojawi┼é si─Ö w 1800 r. Mi┼éo┼Ťnicy ┼éakoci mogli zje┼Ť─ç w├│wczas kr├│liczki wykonane z ciasta b─ůd┼║ z cukru. R├│wnie┼╝ wsp├│┼écze┼Ťnie mo┼╝emy ze smakiem schrupa─ç czekoladowego kr├│liczka.┬á┼╣r├│d┼éo : ÔÇ×Wszystko o WielkanocyÔÇŁ

┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á Kr├│lik sta┼é si─Ö przedmiotem rekord├│w Guinnessa. Najwi─Ökszy na ┼Ťwiecie czekoladowe zwierzak┬áwa┼╝y┼é a┼╝ 3 856 kg.┬áJego autorem by┼éa firma Duracell z Republiki Po┼éudniowej Afryki. Rekord zapisano w 2010 roku.

Jak my┼Ťlicie ile by Wam zaj─Ö┼éo zjedzenie takiego zwierzaka ? 😀

Sporz─ůdzi┼éa: Dorota ┼╗urowska