Wakacje z biblioteką – Kino naszych dziadków

Spotkanie rozpoczęto od przeczytania fragmentu powieści Romana Pisarskiego „ Wakacje w zoo”. Nieco młodszym uczestnikom polecono natomiast serię książek „Basia i …”

W dalszej części spotkania zaproszono uczestników do obejrzenia bajki o przygodach małpki Fiki – Miki Kornela Makuszyńskiego. W tym celu, w ciemnym korytarzu rozstawiono ekran oraz „rzutnik” na slajdy – przezrocza z 1988 roku. Opowiedziano dzieciom, iż niegdyś nie było cyfrowych projektorów multimedialnych. Korzystano właśnie z takich rzutników, gdzie poszczególne slajdy trzeba było zmieniać ręcznie, a dołączony na kartce tekst – czytać na głos. Jako ekran najczęściej stosowano białe prześcieradło, a pomieszczenie przyciemniano roletami okiennymi z … koca.

W trakcie pokazu filmowego panowała cisza. Dzieci oglądały ze skupieniem, słuchając narratora czytającego tekst dopasowany do slajdów wyświetlanych na ekranie. Po seansie, organizatorzy pokazu zadali kilka pytań dotyczących bajki – poprawne odpowiedzi nagrodzono. W tym dniu odwiedził nas również gość specjalny – nauczycielka języka angielskiego, instruktor tańca oraz propagatorka zdrowego stylu życia. Pani opowiedziała zebranym o sobie, po czym odpowiadała na pytania dzieci.`

Na zakończenie spotkania dzieci dopowiedziały kilka zdań do tworzonej przez siebie „Wakacyjnych opowieści bibliotecznej treści”.