Noc w bibliotece

Czytelnicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Rojewie przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, której celem jest zachęcanie do częstszego sięgania po książkę, a także integracja lokalnego środowiska. Współorganizatorem akcji było Stowarzyszenie „Złote Kłosy”, a patronat nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Rojewo. Tegoroczne hasło przewodnie imprezy „Rzeczpospoczyta” nawiązuje do 100-lecia odzyskania niepodległości w Polsce. Zaproponowano szereg zadań związanych tematycznie z hasłem przewodnim. Jeśli chodzi o barwy, to dominowały dwa kolory: biały i czerwony.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 19:00 na boisku za budynkiem biblioteki. Po krótkim przywitaniu zebranych oraz zapoznaniu uczestników z tegorocznym hasłem Nocy Bibliotek „przekazano pałeczkę” gościom honorowym – pani dogoterapeutce oraz jej pieskowi Sharpowi. Zorganizowali oni bardzo zabawne ruchowo – artystyczne zajęcia na świeżym powietrzu. Niektóre zadania sprawiały uczestnikom mały problem (przekazywanie woreczków w rytm muzyki według wcześniej ustalonego kodu), a niektóre przysporzyły sporo śmiechu (namalowanie swojego pupila z zawiązanymi oczami). Nie zabrakło oczywiście zabawy z pieskiem.

Sporo emocji dostarczył drużynowy „wyścig czarownic”. Zebrani przekonali się, że trudno biega się na czas trzymając „miotłę – drapak” między nogami oraz szpiczasty kapelusz na głowie. Przez cały czas imprezy malowano buźki specjalnymi farbkami do malowania ciała. Z rąk artystki „wyfruwały” biedronki i motylki oraz „wybiegały” tygryski, kotki i piraci.

W przerwie pomiędzy zabawami ruchowymi, w ramach odpoczynku przeprowadzono test historyczny „Polska – Nasza Ojczyzna”. Każdy z uczestników wykazał się sporą wiedzą na temat wydarzeń historycznych, wybitnych Polaków, a także lokalnych zabytków oraz miejsc pamięci historycznej. Wszyscy zebrani zostali więc nagrodzeni drobnymi upominkami. Sporym zainteresowaniem cieszyły się zdjęcia gminnych zabytków. Niektóre obiekty istnieją do dziś, innych już nie ma na współczesnej mapie Gminy Rojewo – pozostały jedynie w pamięci i na starych fotografiach.

Kolejnym zadaniem uczestników było odszukanie dwudziestu siedmiu pudełeczek z zagadkami ukrytych w drzewkach, krzewach oraz trawie. Po skutecznych poszukiwaniach, każde dziecko rozwiązywało zebrane przez siebie zagadki, otrzymując cukierek za prawidłową odpowiedź.

Na zakończenie pierwszej części programu „wypuszczono” wiązkę biało-czerwonych balonów.

Nieco zmęczeni, udaliśmy do budynku biblioteki na słodki poczęstunek. W trakcie konsumpcji odgadywano hasła w zabawie Kalambury. Oczywiście, jak wszystko w owym dniu, hasła nawiązywały do 100 lat niepodległości Polski, biblioteki oraz wakacji. Na zakończenie spotkania uczestnicy wykonali pamiątkowe magnesiki z napisem – „pożeraczem książek” kojarzonym z Nocą Bibliotek. Wszystkim osobom zaangażowanym  organizację wydarzenia oraz sponsorom serdecznie dziękujemy!!! Państwa natomiast zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z imprezy 🙂