Odjazdowy bibliotekarz

To już piąty rok z rzędu nasz biblioteka wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Odjazdowy Bibliotekarz. Tym razem trasa rowerowa licząca 30 km prowadziła przez kilka miejsc pamięci znajdujących się na terenie naszej gminy. Pierwszy etap przejazdu dzieci z tutejszej szkoły podstawowej oraz młodzieży z gimnazjum, będących pod opieką nauczycieli, wiódł do Płonkowa. Na miejscowym cmentarzu uczestnicy poznali wypisane na pamiątkowej tablicy nazwiska mieszkańców zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Uczniowie wysłuchali również informacji o tym, jak śmiercią męczeńską z rąk hitlerowców zginął tamtejszy wikariusz parafii, ksiądz Marian Skrzypczak. Dalszy ciąg trasy wiódł  polnymi drogami do plebanii w Glinnie Wielkim. To właśnie tam w pierwszych dniach wojny Niemcy spalili nowo wybudowany drewniany kościół, gdzie również ksiądz Marian Skrzypczak sprawował  funkcję kapłana. Przypominają o tym, jak również o dwóch zamordowanych jeńcach żydowskich, umieszczone na budynku tablice pamiątkowe. Z Glinna Wielkiego cykliści udali się do Rojewic i przez Starą Wieś oraz Liszkowice dotarli z powrotem do Rojewa. Po kilkugodzinnej wycieczce wszyscy uczestnicy rajdu z apetytem zajadali kiełbasę z grilla, pieczony chleb i drożdżowe ciasto z rabarbarem.