Czytanie porusza – Noc Bibliotek w Rojewie

Czytelnicy Biblioteki Gminnej w Rojewie przyłączyli się 3 czerwca do ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, której celem jest zachęcanie do częstszego sięgania po książkę, a także integracja lokalnego środowiska. Współorganizatorem akcji było Stowarzyszenie „Złote Kłosy”, a patronat nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Rojewo, Rafał Żurowski. W tym roku promowano literaturę o tematyce kryminalnej dla starszych i detektywistycznej dla młodszych, a przy okazji zaproponowano szereg zadań związanych tematycznie z hasłem przewodnim.

Pierwszą część programu (godz. 19.00)  rozpoczęliśmy od pokazu technik kryminalistycznych i szybkiego kursu samoobrony. Uczniowie mundurowej klasy policyjnej z ZSP nr 1 w Inowrocławiu nie tylko zaprezentowali specjalistyczny sprzęt, ale też przedstawili jego praktyczne zastosowanie. Pod czujnym okiem opiekuna, a zarazem nauczyciela, pana Henryka Domagały, każdy mógł sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie i zapoznać się z różnymi typami broni. W dalszej części dzieci i młodzież podzielono na grupy. Starsi otrzymali zadania do rozwiązania w terenie, na które  składało się odnalezienie przedmiotów związanych z konkretną książką kryminalną oraz wyszukanie w bibliotece fragmentów powieści kryminalnej i informacji o autorach książek o tej tematyce. Młodsi natomiast poszukiwali zaginionych jajek dinozaurów. Po rozwikłaniu wszystkich tajemnic, szkolni detektywi odebrali zasłużone nagrody. Kiedy słońce zaczęło zachodzić, uczestnicy zasiedli w kręgu przy ognisku. Pieczone kiełbaski i gitara dopełniły przyjazny nastrój. Dzieci w tym czasie malowały buzie i bawiły się z wykorzystaniem chusty animacyjnej, pozowały do zdjęć przy makiecie dinozaura i sprawiedliwie dzieliły dziesiątki balonów. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz magicznych sztuczek w wykonaniu

Po godz. 21.00 najmłodsi udali się do biblioteki i tam przystąpili do zadań manualnych. Na dużych planszach tworzyli „Jurajski las” przy wykorzystaniu wydruków, krepy i farb. Na pamiątkę spotkania, mali czytelnicy wykonali z masy solnej, przy użyciu foremek, wybrane figurki dinozaurów, które zabrali ze sobą do domów. Najwytrwalsi zdążyli jeszcze obejrzeć projekcję filmu „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai: Stella Nostra” (reż. P. Klange i W. Soderlund).

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim osobom i organizacjom zaangażowanym w pomoc przy realizacji

 

« 1 z 2 »